Sayfalar

19 Mart 2013 Salı

幸福的向日葵 - Sıcacık Bir Film Tavsiyesi

 
Şu sıralar güzel filmler yada diziler izlediğim halde hepsini biriktiriyordum rahat bir zamanımda yazmayı planlamıştım. Taa ki az önce izlediğim filme kadar. Bizden çok farklıydı konuştukları, dilleri ama bizden birileriydi sanki..başroldeki teyzem sanki kendi anneannemdi.. Herşey öylesine sıcaktı ki filmde, sonunu bilseniz de, tahmin etmek hiç zor olmasa da, o mutlu sakin hava sizi ekran başından kaldırmıyor. Bolca duygusal anlar yaşayacağınız bu film, bir babaanne ve küçük torunu Amanguli'nin babasını bulma yolculuğu üzerine kurulu. Küçük kız öylesine tatlıydı ki yer yer olsa da sevsem dedirtiyor insana.

Babaanne Amanguli, kızını kaybettikten sonra torununa kendisi bakmaktadır ve damadına kızını bırakıp gittiği için çok kızmaktadır. Amanguli'nin babası, aslında onları terketmemiş sadece onlara daha iyi bir yaşam sunabilmek için para kazanmaya gitmiştir. Amanguli annesini kaybettikten sonra babasını arayıp bulmak ister. Ancak bir türlü babaannesini ikna edemez, babaanne Amanguli, hala sinirlidir damadına. Ancak torununun babasını çok özlediğini fark edince ona acır ve bohçasını alıp Amanguli'inin babasını bulmaya yola koyulurlar. Yolda bir sürü insanla, ayrı ayrı hikayeyle karşılaşırlar.. Sonunda..sonunu söylemeyeyim, izleyin görün neler oluyor. Bence kesinlikle pişman olmayacağınız bir film. Uygurlu kardeşlerimiz binlerce kilometre ötedeler, hiç anlamadığımız bir dili konuşuyorlar..Ama daha ilk dakikasından anlayabilirsiniz..çok farklı değiller..karşı komşunuz Ayşe teyze gibi,  Hasan amca bizden birileri..Amanguli babaannenin üzerindeki fistan, başındaki yazması, hiç yabancı değil..


Ayrıca Çince açısından da yaklaşırsak, dili çok anlaşılır ve tane taneydi. Çoğu repliği altyazısız anlamayı başardım. Yada benim kulağımda ilerleme var heheh umarım. İzleyin, ille de izleyin. Hatta buyrun size linkte vereyim. İngilizce altyazılı kabul ederseniz şu siteden rahatça izleyebilirsiniz. Haydin 再见!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder